Před několika týdny se na litvínovském sídlišti Janov začal rodit nový projekt v podobě Klubu volnočasových aktivit Alternativa Litvínovska. Občanské sdružení Prevence zodpovídající za provoz projektu se rozhodlo, že klub bude fungovat na principech svépomoci, samosprávy a bez závislosti na státních dotacích. Přáním sdružení bylo, aby hybatelem funkčnosti a aktivit byli sami ti, kterým by klub sloužil, tedy aby existenci projektu zajišťovala lidová angažovanost, dobrovolnická činnost a síť vzájemné pomoci.
Hlavním záměrem se tak stala snaha ukázat, že se lidé mohou organizovat, sdružovat a prosazovat sami vlastní zájmy bez toho, aby se museli spoléhat na dotace, stranickou politiku, zastupitelstvo či stát.
Ještě před tím, než se v klubu Alternativa Litvínovska podařilo uvést do praxe zamýšlené plány, došlo k zásadnímu zvratu. Projekt, který byl již vybaven a připraven k provozu, musel náhle zastavit svůj vývoj a zaniknout. Příčinou zániku se stalo nepochopitelné jednání jednoho z obyvatel Janova. Ten začal vyvíjet tlak na poskytovatele prostoru, který se na základě toho rozhodl ustoupit od dohody o užívání sjednané s o.s. Prevence. Jaký byl skutečný důvod toho, proč zmíněný obyvatel Janova zabil projekt dříve než se stačil plně rozvinout, není do této doby jasné. Zarážející však je, že onen muž se před tím vůbec neinformoval o smyslu klubu a ani nenavázal dialog s těmi, kteří v klubu chtěli působit.
Asociace Alerta muže kontaktovala s prosbou, aby se k celé věci vyjádřil. Ten to však velmi hrubým a arogantním způsobem odmítl. Přinášíme tedy vyjádření jiných lidí, kterých se celá záležitost týká. Konkrétně jde o asociaci Alerta a Lubomíra Šlapku z občanského sdružení Most k naději.
Vyjádření asociace Alerta:
Je pro nás velmi těžké vyjádřit pocity, které se nás zmocnily poté, co byl překažen záměr provozu klubu Alternativa Litvínovska. Když nám před tím o.s. Prevence nabídlo možnost spolupráce v rámci klubu, tak to pro nás byla velká výzva a my se rozhodli jí využít. Viděli jsme v tom totiž možnost, jak v janovské lokalitě společnými silami pomoci vybudovat něco, co je zde potřeba a evidentně tu chybí. Myšlen je klub, který by nabízel možnost smysluplného volnočasového vyžití.
Janov je lokalita, kde je na každém rohu hospoda či herna, ale chybí zde místa, kde by děti, dospívající mládež či jejich rodiče mohli trávit volný čas smysluplnou aktivitou. Takové prostředí je logicky živnou půdou pro nárůst drogové scény, lichvy, pouličních gangů ,gamblerství a dalších negativních jevů. Zatímco zastupitelstvo a nejrůznější politické partaje vidí řešení v represi a posilování policejních pravomocí, tak my tvrdíme, že toto skutečné řešení není.My jej vidíme spíše v prevenci a klub Alternativa Litvínovska jsme vnímali jako jednu z forem takové prevence. Zároveň jsme chtěli, aby klub otvíral nové možnosti jak lokalitu rozvíjet po kulturní a sociální stránce.Chtěli jsme dělat vše pro to, aby se stal místem, které lidem nabídne možnost trávit čas jinak než flákáním, braním drog či házením peněz do automatů. Místem, kde se lidé v praxi budou učit vzájemnému respektu, spolupráci a nahrazovat pasivitu aktivitou.Místem,kde lidé budou mít možnost rozvíjet své tvůrčí schopnosti, vzdělávat se nebo se setkávat se sousedy,spolužáky či kolegy z práce.
Měli jsme s klubem mnoho plánů a vše se mělo odvíjet nejen od lidí, co klub měli provozovat, ale i od zájmu těch, kterým měl jeho prostor sloužit. O.s.Prevence jako provozovatel klubu nenabízel možnost spolupráce jen asociaci Alerta. Klub měl být otevřeným místem poskytujícím zázemí i těm, kteří nemají jinou možnost, kde rozvíjet vlastní aktivity. Právě tito lidé mohli společně s námi dávat místu život a udávat směr. Stačilo přijít s nápadem, domluvit se a pak jej v klubu realizovat.
Asociace Alerta se chtěla zaměřit především na vzdělávací projekty jako jsou kurzy doučování, přednášková činnost, protidrogová prevence, vzdělávací a diskusní besedy. Vzdělávací funkci měla plnit také knihovna a čítárna, pro kterou jsme měli slušný základ.Dále jsme chtěli věnovat pozornost dětem a mládeži organizováním volnočasových aktivit, jako jsou zájmové kroužky, workshopy, kolektivní hry nebo promítání filmů. V plánu byla také realizace ateliéru výtvarného umění, kde se mohlo malovat, kreslit, fotit nebo šít. Zdi klubu pak měli sloužit jako výstavní plochy pro díla nadaných umělců a umělkyň. Nechtěli jsme však dávat prostor jen jedné věkové skupině. Seberealizaci by zde mohly najít nejen děti, ale i starší věkové skupiny.
To, že klub zanikl dříve, než se mohl plně rozvinout, je pro nás dosti bolestivá rána. Nicméně i přes to máme dost sil pokračovat v naší činnosti, aniž bychom museli ustoupit ze svých zásad a principů…
Vyjádření Lubomíra Šlapky:
Sídliště Janov se potýká s vážnými etnicko-sociálními konflikty. Příčin je mnoho, celou řadu z nich ale ovlivňují přímo někteří obyvatelé Janova. Například preventivní působení organizací ve videopůjčovně v ul. Na Kopci (o.s. Prevence, o.s.Most k naději) na čas znemožnil známý deprivant a stěžovatel, který udává v podstatě kohokoliv, vyjma své manželky, když venčí psa a neuklízí výkaly. S takovým přístupem se táhlý a nebezpečný multietnický konflikt nevyřeší,naopak – dojde k prohlubování nenávistí na straně nepočetné majority a početné minority. Organizace,které působí na poli prevence sociálního vyloučení, mají tudíž dalšího nepřítele, daleko skrytějšího – než jsou třeba nepřizpůsobiví či extrémně naladění spoluobčané, a tímto nepřítelem jsou zlí lidé. Napříč etnickým, sociálním či ekonomickým statusem se tak setkáváme s patologickými rádoby slušňáky, kteří páchají společenství,komunitě, mnoho škod.Zarážející je také skutečnost, že lidé nerozlišují, kdo z jejich okolí vyvolává nenávist a zlobu a naopak, kdo jim chce skutečně pomoci. Kdo umí řešit navršené sociální a etnické problémy v dané lokalitě .O.s.Most k naději zlu, hlouposti a nenávisti ustupovat nebude, také proto se připravuje projekt, který by měl slušným lidem ukázat, že když se chce, tak to jde, a těm, kteří celoživotně škodí, ukázat, že dobro vždy zvítězí nad zlem!
Argument těch, kteří říkají: “běžte si sociální služby dělat jinam, je stejně nelogický, jako krmit lva obilím. Sociální a preventivní služby jsou všude tam, kde jsou lidé, a všude, kde jsou lidé, dochází k problémům a všude, kde jsou problémy, jsou ti,kteří je chtějí řešit. Ne vraždami, bitím, terorismem, ale nástroji, které jsou normálním lidem dány do vínku: slušností, přímostí, otevřeností a snahou o kompromis……
– Autor je ředitel o.s. Most k naději- zřizovatel vybraných protidrogových center v Libereckéma Ústeckém kraji. Zřizovatel Linky duševní tísně: 476 701 444
………………………………………………………………………………………………………..
pozn. asociace Alerta: I přestože ideové, principiální a taktické pozice asociace Alerta se v některých ohledech liší od těch, které zastává o.s.Most k naději, tak považujeme zveřejnění textu od Lubomíra Šlapky za přínosné. Text byl zveřejněn především kvůli jeho informační hodnotě a jeho potenciálu rozvíjet konstruktivní diskuzi, nikoliv proto, že bychom se s ním bez výhrad ztotožnili/-y.