Dětský den v Janově: reportáž s fotografiemi

Sdružení Alerta má za sebou organizaci své první veřejné akce, kterou se stal Dětský den, pořádaný dne 31.5.2009 v Albrechtické ulici na sídlišti Janov. Přinášíme Vám nyní reportáž z této akce, doplněnou několika fotografiemi, které zde byly pořízeny.  

Přesto, že na našich webových stránkách a na zvacích plakátech i letácích bylo avizováno, že Dětský den bude zahájen ve 14:00 hodin, tak díky nepříznivému počasí a drobným organizačním nesnázím akce začala o něco později. Ve chvíli, kdy organizační kolektiv dorazil na místo konání, se totiž spustil déšť, který přítomné uvedl do nepříjemné nejistoty a nebylo tedy jasné, zda Dětský den bude možné realizovat. Počasí se však brzy “umoudřilo” a tím se zvedla i nálada. Dětský den tedy mohl pomalu začít.

V momentě zahájení bylo na místě několik desítek lidí různého věku a národnostní či etnické příslušnosti a počet přítomných závratnou rychlostí narůstal, až dosáhl kolem stovky lidí. Začátek se nesl v duchu úvodního slova moderátora, který přivítal přítomné děti a rodiče. Nezapomněl samozřejmě zdůraznit, že i přes to, že sdružení Alerta přichystalo vlastní program, tak přivítá, pokud se kdokoliv z přítomných bude podílet na jeho rozšiřování svými nápady a vlastní iniciativou. Také bylo připomenuto, že hry a atrakce nejsou přichystány jen pro děti a mládež, ale mohou se do nich zapojit i rodiče a ostatní “dospěláci”.

Po úvodních slovech moderátora byla puštěna reprodukovaná mnohožánrová hudba a byl zahájen program Dětského dne. První část byla založena především na hrách s kolektivním charakterem. Cílem těchto her bylo nejen pobavit zúčastněné, ale také rozvíjet jejich představivost a kolektivní spolupráci. Těchto cílů evidentně bylo dosaženo a v prostředí, ve kterém Dětský den probíhal začala panovat dobrá nálada. Mezi houfem dětí, jejichž tváře často zdobily “úsměvy od ucha k uchu”, se sem tam objevili i rodiče, kteří se také zapojili do programu a dali tak najevo, že hravost a zábava se nevytrácí s odezníváním dětského věku.

Další část programu tvořily nejrůznější atrakce, které dětem vedle zábavy nabízeli také věcné ceny v podobě sladkostí. Atrakcí bylo hned několik, proto si každý mohl vybrat, co je mu blízké. Je libo trefování se proutěnými kroužky na hrdla lahví? Nebo překážkový běh s pohyblivým předmětem na pingpongové pálce? Nebo snad závody ve skákání v pytlích? To vše a mnohé další zde bylo k výběru! Vedle těchto tradičních atrakcí se program snažil nabízet i atrakce, které by měly vedle zábavného charakteru i charakter eko-výchovný. Takovou atrakci představovalo například “třídění odpadu”.Tato atrakce byla založena na tom, že zúčastněné děti musely trefovat předměty z různých materiálů do příslušných tabulí s otvory a to ve stylu jak to známe u třídění odpadů do barevných popelnic. Do otvoru u modré tabule se tedy házely papírové předměty, do otvoru u žluté tabule se házely plastové předměty a do otvoru bílé tabule se házely “skleněné” předměty, které však pro tentokrát nahrazovaly balónky, aby nedošlo ke zranění o nebezpečné sklo. U této atrakce se ukázalo, že pokud dáme ekologické výchově zábavný charakter, tak lze u dětí postupně rozvíjet ekologického uvědomění a příznivý vztah k přírodě. Samozřejmě si naděláme iluze, že toho lze dosáhnout pouze jednou hrou na Dětském dnu. Jde spíše o to, že tato hra se může stát inspirací pro rodiče a prvním krokem, za kterým mohou následovat další.

Vraťme se ale nyní k programu. Vedle zmíněných atrakcí, byl vyhrazen také koutek pro rukodělné činnosti, kde si děti mohly vybarvovat připravené omalovánky, kreslit vlastní obrázky, nebo za asistence našich kolegů a kolegyň zdobit různé předměty za pomocí takzvané ubrouskové techniky. Zdobeny byly například květináče či hrnky, které si děti mohly odnést domů. Došlo zde také na výrobu origami, tedy jeřábů vytvořených skládáním papíru. Výtvarné umění dětí a mládeže bylo poté oceněno potleskem a věcnými cenami.

Průběh programu dětského dne byl doplňován nejen reprodukovanou hudbou, ale také uměním žongléra, který předváděl své kousky s míčky a kužely. Pomalu, ale jistě, se také začalo v praxi uplatňovat to o čem hovořil moderátor při své úvodní řeči. Myšlena je spoluúčast přítomných a jejich iniciativa obohacující program. Vedle toho, že si někteří rodiče vzali na starost koordinaci několika atrakcí, tak také došlo na improvizované rozšiřování programu a to především v oblasti zpěvu. Několik místních obyvatel nás poprosilo o zapůjčení mikrofonu s aparaturou a pustili se do koordinace zpěvové atrakce, při které se vystřídalo několik talentovaných zpěváků a zpěvaček, mezi kterými nechyběl ani chlapec, který se chlubil tím, že brzy bude vystupovat v soutěži Česko hledá superstar a poprosil přítomné o podporu. Z reprobeden aparatury se během této zpěvové atrakce linul zpěv různých písní od “lidovek”, přes romské tradicionály až po hip hopový free style rap. Pro hip hopové publikum pak bylo milým překvapením i beatboxové vystoupení.

Tímto už se ale pomalu dostáváme ke konci programu. Ten byl ukončen kolem 17:45 projevem moderátora, který za sdružení Alerta poděkoval přítomným za účast a projevenou iniciativu. Dále upozornil na to, že tato akce není zdaleka poslední, kterou sdružení Alerta má v plánu a že je vítána spoluúčast janovského obyvatelstva při jejich organizaci. Velký důraz pak moderátor kladl na vyjádření stanoviska, že podobné akce se mohou stát prvními kroky ke svépomocnému a samosprávnému rozvoji janovské lokality, což je v podstatě primární cíl sdružení Alerta. No a na úplný závěr moderátor vyzval přítomné, aby se zapojili do úklidu prostranství, na kterém Dětský den probíhal. Díky tomu, že se velká část přítomných dětí a “dospěláků” dobrovolně do úklidu zapojilo, byl prostor během několik minut uklizen a čistý, tak jako před zahájením akce. Tímto příběh Dětského dne končí. Činnost sdružení Alerta však nikoliv, a proto se již nyní můžete těšit na další akce.

ZHODNOCENÍ NA ZÁVĚR

Na závěr by nemělo chybět zhodnocení celé akce. Členové a členky sdružení Alerta se víceméně shodli na tom, že i přes drobné organizační nesnáze a ne zrovna nejlepší počasí byla akce povedená a splnila svůj účel. Důkazem a tou největší “odměnou” se pro organizační kolektiv stala dětská spokojenost a radost projevená úsměvem a “jiskrami v očích”.

Hodně pozitivně by se jistě dala zhodnotit iniciativa některých přítomných, kteří svou činností částečně bourali bariéry mezi těmi co aktivně tvoří program a těmi co “pouze konzumují” to, co druzí vytvoří. Jistě by se tato zkušenost dala vnímat i jako ukázkový příklad nesmyslnosti rasistických mýtů tvrdících, že všichni Romové a Romky jsou pouhými parazity, kteří nedokáží být produktivní a prospěšní společnosti. Někteří z těch co se do vytváření programu zapojili, byli právě Romové a Romky, kteří/-é neváhali být iniciativní ve prospěch rozvoje volnočasových aktivit pro děti.

Rasistické předsudky také ve velkém nabourávaly samotné děti, které se akce zúčastnily. Byli zde příslušníci majoritní společnosti společně s Romy a Romky či jinými menšinami, a přesto vše probíhalo bez zbytečných konfliktů ve znamení multikulturní pospolitosti. Byl to opravdu nádherný pohled na romská děcka, hrající si s děcky z majoritní společnosti bez toho, aby nepodstatné odlišnosti jejich kulturních kořenů tvořily zbytečné bariéry. Kéž by jim tento přístup zůstal i v následujícím období osobního vývoje, a kéž by jejich individuality nebyly časem negativně poznamenány společenským prostředím plným rasismu. Poslední pozitivní věcí, kterou stojí za to zdůraznit je fakt, že Dětský den proběhl na základě principů svépomoci a samosprávy. Veškeré prostředky na realizaci akce byly čerpány ze členských příspěvků členů a členek sdružení Alerta, případně dobrovolných příspěvků našich sympatizantů a sympatizantek. Akce tedy jasně ukazovala, že i bez závislosti na státu, bez parasitismu politických stran, kapitalistických korporací a zastupitelských orgánů lze organizovat kvalitní projekty a iniciativy. Jedním z cílů Dětského dne bylo mimo jiné ukázat, že na kulturní a sociální rozvoj prostředí, ve kterém žijeme není potřeba “politických profesionálů”, zastupitelských orgánů či autorit a že i obyčejní lidé mohou zdola, svépomocí a sebeorganizací být těmi “kdo píše životní scénář”, na místo toho, aby byli jen figurkami, které hrají hru podle scénáře, který píší ti, co jsou nad námi a rozhodují o nás bez nás. Troufáme si tvrdit, že se nám povedlo tohoto cíle dosáhnout a nyní je na čase zmíněné principy neautoritářské svépomoci a nestranické sebeorganizace postupně rozšířit i do dalších oblastí našich životů.

POZNÁMKA

Po programu Dětského dne měla původně následovat beseda v podobě diskuze na téma “svépomocné projekty, sebeobrana, sebeorganizace a samosprávný rozvoj Janova”. Beseda nakonec neproběhla a proto se tímto omlouváme všem, co měli zájem se zúčastnit. Nicméně i přes to, že beseda neproběhla, tak se zájemci a zájemkyně nemusí obávat, že by o něco přišli. Beseda totiž bude přesunuta na jiný termín. Sledujte proto, prosím, naše webové stránky, kde brzy najdete bližší informace!

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in REPORTÁŽE. Bookmark the permalink.