ORGANIZAČNÍ STANOVY ASOCIACE ALERTA PLATNÉ OD 3. ČERVNA 2010
I.
– Asociace Alerta je nestranické, nenáboženské, rovnostářské sdružení, ve kterém se sdružují jedinci za účelem sociálního rozvoje založeného na samosprávě bez vazeb na politiku zastupitelské demokracie. Snahy Asociace Alerta směřují k překonání stávajícího politicko-ekonomického systému a k vytvoření podmínek pro rozvoj svobodné společnosti bez hierarchie, útlaku a vykořisťování.
– Činnost Asociace Alerta může být vykonávána různými formami, vždy však bez spolupráce se státními složkami, autoritářskými sdruženími či jedinci, jejichž chování se vyznačuje diskriminačním nebo jinak utlačujícím charakterem.
– Asociace Alerta preferuje organizační autonomii a veškerou činnost financuje z dobrovolných příspěvků členské základny či sympatizantek a sympatizatů.
– Asociace Alerta odmítá využívat státní podpory, dotace fondů Evropské unie (EU) či prostředky poskytované institucemi a jednotlivci podílejícími se na vykořisťování živých bytostí nebo devastaci životního prostředí.
II.
– Členkou/členem Asociace Alerta se může stát člověk s jakoukoliv sexuální orientací, kulturní, etnickou či národnostní identitou, který souhlasí s náplní činnosti sdružení, není stoupenkyní/-cem autoritářských ideologií (fašismus, neonacismus, bolševismus ap.) a není zaměstnán/-na v represivních složkách státu.
– O případném vzniku členství lze rozhodnout konsensuální dohodou (výjimečně na základě návrhu podpořeného minimálně 80% členské základny) na plenární schůzi asociace. Pro přijímání nových členek/členů je potřebná minimálně dvoutřetinová účast členské základny na schůzi.
III.
– Členství v Asociaci Alerta zaniká dobrovolným vystoupením členky/člena ze sdružení či jejím/jeho úmrtím.
– Je-li jednání členky/člena v rozporu s programovou náplní a principy Asociace Alerta, pak může ukončení její/jeho členství navrhnout kdokoliv z členské základny. O ukončení/neukončení členství se v takovém případě rozhodne na plenární schůzi pokud možno konsenzem (100% shodou). Není-li možné konsenzu dosáhnout, pak je platné rozhodnutí, které má podporu minimálně 80% členek/členů.
IV.
Asociace Alerta striktně odmítá hierarchické organizační uspořádání a principy vůdcovství. Rozhodovacím orgánem Asociace Alerta jsou plenární schůze, které jsou svolávány dle aktuální potřeby a možností. O veškerých zásadních krocích se na plenární schůzi rozhoduje konsenzem (za minimální účasti 2/3 členek/členů). Není-li možné dojít ke konsenzu, pak je potřeba pro stanovení a vykonání rozhodnutí podpora minimálně 80% členské základny.
V.
– Jakákoli funkce v rámci Asociace Alerta je volitelná a kdykoliv odvolatelná členskou základnou. Její nositelka/nositel je povinen/povinna ji vykonávat podle členskou základnou stanoveného mandátu. Každému, kdo tuto základnu tvoří, musí být kdykoliv na požádání umožněn přístup k informacím souvisejícím s výkonem funkce, aby mohl podávat prípadné připomínky či navrhovat odejmutí funkce.
– Případnému dlouhodobému zneužívání či „byrokratizaci“ volených funkcí se v rámci Asociace Alerta snaží kolektiv předcházet „rotačním principem“, tzn. tím, že funkci po půlročním vykonávání přidělí jiné osobě.
– Je-li některá osoba zbavena funkce z důvodu zneužití, zaniká tím její možnost stejnou funkci vykonávat v jakémkoliv následujícím období.