Světový den veganství – divadelní scénka

V roce 1994 bylo poprvé datum 1.11. stanoveno jako Světový den veganství a od té doby je zahrnuto do kalendáře významných dnů. Asociace ALERTA si s několika přáteli v pondělí 1.11.2010 připoměla význam tohoto dne divadelní scénkou v ulicích Mostu. Následuje text letáku, který byl na akci rozdáván přihlížějícím a kolemjdoucím lidem.

Dnes (1.11.2010) je Světový den veganství a lidé po celém světě si připomínají jeho význam. Veganství je životní styl založený na filosofii neubližování tam, kde to není nezbytné a na snahách zastavit utrpení živých tvorů tam, kde k němu dochází zbytečně. Proto i my jsme dnes v ulicích abychom poukázali/-y na fakt, že mnozí tvorové, které nazýváme zvířata, žijí a umírají v obrovských mukách, aby lidé ukojili vlastní požadavky, které však nejsou jejich skutečnými potřebami, ale jen zbytečným rozmarem. Veškeré to vykořisťování, které se odehrává ve velkochovech, na jatkách, v laboratořích, v cirkusech a při transportech je natolik zbytečné a pro lidský druh nepotřebné, že neexistuje jediný argument, který by jej dokázal obhájit, ale za to existuje mnoho argumentů, proč jej otevřeně kritizovat a dělat vše potřebné k jeho ukončení. A právě proto jsme nyní zde. Nemůžeme mlčet při pohledu na všechno to zbytečné utrpení! Využíváme proto náš hlas a další schopnosti k vyjádření našeho vzdoru i k propagaci alternativ v podobě veganské filosofie a životního stylu.

Součástí našeho vyjádření je pouliční divadelní scénka s názvem: „Jak se měl Váš oběd, když ještě byl živým tvorem.“ Tato scénka se snaží jednoduchým způsobem přiblížit alespoň část utrpení, které zbytečně prožívají krávy ve velkochovech, kde jsou vězněné, týrané a vražděné, aby uspokojily lidskou poptávku po mase a mléku. Konzumenti a konzumentky těchto živočišných produktů většinou znají jen produkty samotné, ale proces, který se odehrává před tím, než se dostanou k nim na stůl je často skryt za zdmi velkochovů a jatek. My se proto snažíme tento proces “přenést“ z velkochovů na ulici, a stimulovat tím v lidech empatii – tedy schopnost vcítit se do pozice obětí a skrze to dojít k uvědomění, že vykořisťování, kterému jsou vystavovány, je zavrženíhodné a je potřeba jej zastavit.

V naší scénce nevystupují skutečné krávy, ale pouze lidé. Snažíme se tak symbolicky poukázat na společné vlastnosti lidského i kravského druhu. Netvrdíme, že člověk je kráva, ale pouze to, že kráva na jatkách a ve velkochovu prožívá utrpení stejně, jako kdyby na jejím místě byl kdokoliv z nás. Právě v této schopnosti trpět si je kravský tvor s tím lidským rovný. Věříme proto, že by se v otázkách utrpení mělo k oběma tvorům přistupovat stejně – tzn. zastavovat utrpení tam, kde je to možné a nezpůsobovat jej tam, kde to není nutné. Je na čase zavrhnout speciesismus – tedy přesvědčení některých lidí o nadřazenosti lidského druhu, stejně jako mnozí lidé již dávno zavrhli podobně zvrácené teorie nadřazenosti v podobě rasismu či sexismu.Po celém světě je mnoho lidí stravujících se plnohodnotnou rostlinnou stravou (tzv. vegani a veganky) a právě oni ukazují, že vztah lidí k ostatním vířatům nemusí být založen na uměle vytvořené hierarchii, dominanci a vykořisťování, ale může se zakládat na respektu k životu a životním potřebám.

…………………………………….

leták v PDF ke stažení ZDE:

…………………………………….

Prezenace fotek z akce na youtube:


This entry was posted in EKOLOGIE, REPORTÁŽE. Bookmark the permalink.