Hlas ulice # 1

Asociace Alerta s radostí oznamuje vydání prvního čísla vlastního zpravodaje Hlas ulice. Co je jeho smyslem? Tento list si klade za cíl šířit informace o iniciativách zrozených a probíhajících v ulicích měst, ve kterých žijeme a trávíme čas.   

Nejenže je pro nás důležité takové informace šířit, neméně důležité je pro nás také se v takových aktivitách angažovat a podporovat je.

Z čeho naše potřeba pramení? Jednoduše z toho, že vidíme smysl ve vstupování do prostorů, které sdílíme s ostatními lidmi – do ulic, abychom jim mohli dát jiný rozměr než jim dává individualistická, odcizená a konzumní společnost. Ulice dnes často plní pouze roli jakýchsi spojnic z jednoho bodu do druhého – z domova do práce, z práce do nákupního centra, z nákupního centra na úřad a tak dále…Co se však z ulic stále více vytrácí, je skutečný společenský život, kultura, zábava a lidová politika. My toto chceme změnit. Nestačí nám ulice, které jsou pouze cestou od budovy k budově, ulice, kde se lidé jen míjejí bez toho, aby vytvářeli sociální vazby. Chceme ulice, které rozvíjí pospolitost jako alternativu odcizenému městskému životu. Ulice, které rozbíjí individualismus i egoismus, a místo toho rozvíjí kolektivního ducha, spolupráci a kreativitu. Ulice, které slouží nekomerční kultuře,m nikoli jako prostor pro výkladní skříně kultury konzumu a bezohledného byznysu.

Věříme, že jedním ze smyslů ulic je, aby sloužily jako prostor k setkávání lidí, k rozkvétání jejich kultury, politiky a k upevňování společenských vazeb. Chceme ulicím navrátit tuto podobu, která se v dnešním světě čím dál více vytrácí.

Ulice nabízejí mnoho prostoru pro kreativitu, vzdělávání a komunikaci. Využít se dají jako “ateliér” či “galerie” výtvarného umění. Jako “sál” pro videoprojekce, hudební či divadelní vystoupení. Jako hřiště vhodné pro realizaci programů pro děti. Mohou se také stát “učebnami”, ve kterých se lidé vzdělávají, vzájemně si předávají vědomosti a zkušenosti. Ulice také mohou posloužit k sebeorganizaci, vyjadřování nesouhlasu, ke zviditelnění problémů, otevírání dialogu či hledání řešení. V neposlední řadě v ulicích lze také nalézat a rozvíjet pocity sounáležitosti a jednoty. Tyto hodnoty se pak mohou stát základem lidové angažovanosti, sítě solidarity a samosprávné politiky bořící společenskou hierarchii a zpochybňující mýtus o potřebě stranické politiky zastupitelské demokracie.

Způsobů jak navrátit skutečný život do ulic je opravdu mnoho. Naším cílem není je zde všechny vyjmenovat, ale co nejvíce jich v praxi využít, informovat o tom své okolí a inspirovat další lidi k vlastní iniciativě.

Redakce zpravodaje Hlas ulice

statuj Hlas ulice č. 1 v PDF – ZDE:


This entry was posted in NEZAŘAZENÉ. Bookmark the permalink.